Hamile Yogası

Hamilelik bir kadının hayatında en önemli dönemlerden birisidir. Yeni bir canlının içinizde olduğunu hissetmek, ilk oluşum halinden dünyaya gelene kadarki süreci adım adım takip etmek hayata bakış açınızı değiştirir. Kendinize karşı olan davranışlarınızda da çok daha nazik ve hassas olmaya başlarsınız. Bedeninizde yeni bir canlının her an yanınızda olması evinize misafir gelmesi gibidir. Onu rahat ettirmek için olabildiğince iyi hizmet etmeye çalışırsınız. Hamileliğinizi nasıl geçirdiğiniz bebeğinizin doğum sonrası hayata bakış açısını büyük bir oranda etkileyecektir. Bu nedenle hamilelik sürecinde kendinize her zamankinden daha fazla zaman ayırmalı; bedeninizin, fiziksel, zihinsel, ruhsal ihtiyaçlarını dinlemelisiniz. Bedendeki yüksek düzeydeki stres, bazı hormonların seviyesini arttırarak placentaya kan akışını azaltabilir, bu da hem anne adayının sağlığı hem de bebeğin gelişimi için tehlikeli olabilir. Bu durumda fetus besin ve oksijen ihtiyacını en yüksek düzeyde karşılayamaz. Yoga stresten kurtulmamızı sağlar. Hamileliğin neden olduğu komplikasyonları azaltır. Fetusa kan akışını dengeler.

Yoga Asanaları adı verilen temel hamile yogası duruşlarımız ile bedendeki farklı kas gruplarımızı çalıştırarak omurganın esnemesini, güçlenmesini ve omurların arasında sıkışan sinirlerin rahatlamasını sağlıyoruz. Bacak ve rahim kaslarını güçlendirerek bedenimizi doğal doğuma hazırlıyoruz. Yoga duruşlarının her biri bedende farklı bölgeleri uyararak sadece kaslarımızı değil aynı zamanda eklemlerimizi, kemiklerimizin, dolaşım sistemimizi, iç organlarımızı, enerji sistemimizi canlandrıyor ve şifalandırıyor. Ayaklarda ve ellerde oluşan ödemi azaltıyor. Nefes çalışmaları bölümünde zihnimizi sakinleştiren nefesleri, doğum sırasında kullanabileceğimiz bizi duygusal açıdan güçlendiren nefes tekniklerini öğreniyoruz. Yine nefes teknikleri bölümünde doğum öncesi hergün yapmamız gereken bazı kilit çalışmalarını da nefes teknikleri ile beraber çalışıyoruz. Özellikle kök kilidi adı verilen çalışma; rahim kaslarının doğuma kadar güçlenmesini sağlayarak doğal doğuma bizi hazırlıyor.

Meditasyon bölümünde;

Ses tekrarları ile farklı ses titreşimlerinin bedenimizdeki etkilerini hissederek bunların bizim ve bebeğimizin sağlığı üzerindeki etkilerini konuşuyoruz. Meditasyon teknikleri hamilelik Döneminde pozitif düşünme, Duyguların kontrolü açısından bize çok yardımcı oluyor. Aynı zamanda yine meditasyon başlığı altında yaptığımız Derin Gevşeme çalışmasında tüm yoga çalışmalarının sonunda ayaklardan başa kadar adım adım bedenimizi, zihnimiz ile dolaşarak, tüm kaslarımızı gevşetip rahatlatıyoruz.