Yoga Nedir ?

[styled_box type="info" size="half"]Yoga birlik demektir. Bireyin ruhunun Evrensel
ruhla birleşmesine yoga denir. Beden tembeldir,
zihin canlı, ruh da ışık doludur. Yoga uygulamaları
ile beden; canlı ve enerjik olan zihinle aynı düzeye
gelir. İkisi de canlanan beden ve zihin boylece
ruhun ışığına doğru yükselir.
[/styled_box]

ASANALAR

Asana duruş demektir, yani vücudu bir bütün olarak, bedensel, zihinsel ve ruhsal bir tutumla konumlandırma sanatıdır. Zihin; kemiklerin, kaslarin, liflerin ve hücrelerin dinginliğini tecrübe eder.

Nefes çalışmaları (Pranayama)

Prana enerjidir. Ayama; yaratım, dağıtım, korunum demektir. Pranayama yaşam enerjisini yaratan, dağıtan ve koruyan nefes bilimidir. Nefes alma, benin sinir sistemini oluşturan ögelerle temas etme hareketidir. Varlığın özü nefesle hareket eder. Ruhun dışa açılan sürecidir. Nefes verme ise dönüş yolculuğudur. Patanjali pranayamanın sonunda oluşan durumu ‘tatah ksiyate prakasa avaram, Dharanasu cha yogyata manasah’- ‘Bilginin ışığını örten peçe kalkar ve zihin yoğunlaşmaya elverişli bir araç haline gelir’ şeklinde açıklar. (Yoga sutralar 2, 52, 53)

Meditasyon

Meditasyon, karmaşık olan zihni, kibir ve gurura kapılmaksızın sadeleştirip masumlaştırmak demektir. Meditasyon bütünleşmedir. İnsanın birbirinden ayrı düşmüş parçalarının tekrar bir araya getirilmesidir. Bedenimizin, zihnimizin, ruhumuzun aynı noktada bulumasıdır. Bulut nasıl güneşi kapatır da güneşin ışınları onu delip geçemezse, düşünceler de ruhu yani içsel ışığımızın üstünü öyle kapatır, örter.